מרכז דודסון

העיר העתיקה של היום לא מייצגת את העיר העתיקה מלפני 3000 שנה. עיר דוד והעופל שנמצא מצפונו, הם החלקים העתיקים של ירושלים ודווקא הם נמצאים כיום מחוץ לחומה. אחרי מלחמת ששת הימים נערכו מספר חפירות גדולות בעופל ובסמוך לכותל הדרומי ומרכז דוידסון הוקם על שטח החפירות ומציע לנו שפע של תצוגות ארכאולוגיות שמחברות אותנו, כסיפור ביניים עשיר בין עיר דוד והר הבית. את עיקר החפירות ניהל פרופ' בנימין מזר במשך עשר שנים מאז 1968 ונכדתו ד"ר אילת מזר ממשיכה את דרכו בשנות האלפיים, ממש בימים אלו.
שטח הגן הארכיאולוגי ירושלים ומרכז דוידסוןשטח הגן הארכיאולוגי ירושלים ומרכז דוידסון
נתחיל את הסיור בקצהו הדרומי של הכותל המערבי, שם שוכבות על הרחוב המפואר מימי בית שני אבני ענק, שהיו חלק מאבני הכותל. האבנים הופלו ע"י הלגיונרים הרומיים, בעת שניסו לפרק לגמרי את מתחם הר הבית. מראה החורבן המרשים ביותר נמצא מתחת לבסיס קשת שהובילה את העולים להר הבית במעלה המדרגות לכיוון הסתיו המלכותי. שרידי הקשת מכונים "קשת רובינסון" על שם חוקר ארץ ישראל המפורסם אדוארד רובינסון, שזיהה אותה לראשונה בשנת 1852. נחלוף על פני סלע ענק ששימש כעמדה קדמית להכרזה על כניסת השבת ונמשיך לכיוון העופל שהוא אזור התפר המחבר את עיר דוד עם הר הבית.
ליד הכותל הדרומי נעפיל במדרגות חולדה כמו עולי הרגל בימי בית שני ונגיע לשרידי שערי חולדה בהם נכנסו היהודים והנוכרים בתקופה הרומית להר הבית. כל האזור ליד המדרגות משובץ בעשרות מקוואות טהרה, שעמדו לרשותם של באי הר הבית לפני כניסתם אליו. נראה את המקוואות במסלול החדש שנבנה לאחרונה ונגיע לשרידי שער שמצאה דר" אילת מזר. השער נמצא ליד מבנה מלכותי גדול שיחד עם השער המתוארך לימי שלמה המלך.

ד"ר אילת מזר ליד שער שלמה מתוך: Discovering the Solomonic Wall in Jerusalemד"ר אילת מזר ליד שער שלמה מתוך: Discovering the Solomonic Wall in Jerusalem
אחרי הסיור בחוץ נכנס לתוך מרכז דוידסון כדי להתקרר או להתחמם במזגן, אבל בעיקר כדי להכיר את הממצאים הארכולוגיים שנמצאו בחפירות הגן הארכאולוגי. מדובר במרכז תיירותי, מהחדישים בעולם, המשלב תצוגת תוכן ארכיאולוגי עם אמצעי מחשוב, תצוגה והמחשה חזותית. המרכז בנוי משורת גלריות, שהסיור לאורכן יוצר תחושה של "מעבר בזמן" בתקופות שונות. באמצעות מערכת של רמפות סיבוביות נרד בהדרגה אל תוך החללים תת-קרקעיים של ארמון מהתקופה האומיית וכך נחווה את התקופות הקדומות דרך שכבות האבן המשתנות של המבנה העתיק בד בבד עם צפייה בתצוגת התוכן הייחודית.
בנוסף לממצאים נוכל לראות מודל וירטואלי אינטראקטיבי המציג את הר הבית מימי הורדוס המלך, כמו כן נראה סרט תיעודי בשם "יומן חפירות" המתעד 150 שנות חפירה באזור הר הבית. הוא ערוך כמעין יומן של החפירות במקום, ומוצג ע"י אחד הארכיאולוגיים אשר חפר באתר, פרופ' רוני רייך. הסרט מתאר את סיפורם של החוקרים ושל החופרים, ואת התגליות של כל אחד מהם. סרט נוסף המוצג במרכז דוידסון עוסק בנושא העלייה לרגל בתקופת המקדש השני.

מקווה טהרה ציבורי מתקופת בית שני שנמצא ליד דרום הכותל המערבי.מקווה טהרה ציבורי מתקופת בית שני שנמצא ליד דרום הכותל המערבי.

בניית אתרים ודפי עסקים ואוהדים לפייסבוק סטודיו לעיצוב גרפי , בניית אתרים ובניית דפים עסקיים ודפי אוהדים לפייסבוק - Dstudio