שילה החדשה

שילה המודרנית: בית הכנסת המרכזי 'זיכרון משכן שילה'

 
אתר נוסף שכדאי לבקר בו הוא בית הכנסת 'זכר למשכן שילה', כשמו כן הוא, בנוי בתבנית המשכן ויש בו מרכיבים המזכירים את כלי המשכן. בחזית בית הכנסת חמישה עמודים גדולים המקבילים לחמשת העמודים שהיו בחזית המשכן. במדרגות לעזרת הנשים, המוצבות בחצר בית הכנסת, משולב מבנה המסמל את מזבח העולה. בפינותיו שוחזרו ארבע קרנות המזבח. המדרגות עצמן מתונות ורחבות ולכן נראות למתבונן מרחוק כמו הכבש שהוביל למזבח העולה.
 
בית הכנסת עשוי בטון ואבן גיר, ולא מעץ כמו שמתואר בתורה. בכך הוא משקף את מסורת חז"ל שלפיה משכן שילה היה בנוי מאבנים:
"לא הייתה שם תקרה, אלא בית של אבנים מלמטה ויריעות מלמעלה"
זבחים פרק י"ד משנה ו'
 
עם זאת, בתוך בית הכנסת העמודים מצופים עץ ומשקפים את חומרי המשכן שהיה במדבר סיני, ואת המסורת המופיעה בירושלמי ביחס למשכן שילה (לפי מסורת זו יסודות המשכן היו מאבן, והעמודים היו מעץ). מספר העמודים בבית הכנסת זהה למספר העמודים במשכן וגובה העמודים כעשר אמות מקראיות (5 מטרים), והם זהים בגובהם לעמודי המשכן. בין החלק המיועד למתפללים לבין החלק המוגבה שבו עומד ארון הקודש נבנו ארבעה עמודים המסמלים את העמודים שנשאו את הפרוכת בין ההיכל לבין קודש הקודשים.

 וְעָשִׂיתָ אֶת הַקְּרָשִׁים לַמִּשְׁכָּן, עֶשְׂרִים קֶרֶשׁ, לִפְאַת נֶגְבָּה תֵימָנָה. וְאַרְבָּעִים אַדְנֵי-כֶסֶף תַּעֲשֶׂה, תַּחַת עֶשְׂרִים הַקָּרֶשׁ: שְׁנֵי אֲדָנִים תַּחַת הַקֶּרֶשׁ הָאֶחָד... וּלְצֶלַע הַמִּשְׁכָּן הַשֵּׁנִית, לִפְאַת צָפוֹן, עֶשְׂרִים קָרֶשׁ ... וּלְיַרְכְּתֵי הַמִּשְׁכָּן, יָמָּה, תַּעֲשֶׂה שִׁשָּׁה קְרָשִׁים. וּשְׁנֵי קְרָשִׁים תַּעֲשֶׂה, לִמְקֻצְעֹת הַמִּשְׁכָּן בַּיַּרְכָתָיִם.

– פרק כ"ו, י"ח - כ"ב

גג בית הכנסת נעשה מיציקת בטון בצורת יריעות, הנועד לדמות יריעות עור שכיסו את המשכן. כשנמצאים בתוך בית הכנסת אפשר לראות שתקרת בית הכנסת מכוסה בשטיחים מחוברים בלולאות ומסמלים את היריעות שכיסו את המשכן.

פנים בית הכנסת ושחזורים של כלי משכן


פנים בית הכנסת ושחזורים של כלי משכןפנים בית הכנסת ושחזורים של כלי משכן 

ארון הקודש והמנורה
 
ארון הקודש בבית הכנסת מקביל לארון הברית שהיה במשכן. ארון הקודש עומד על רגל אחת המחזיקה אותו מעל פני הקרקע, וזה רומז למדרש שארון הברית 'נשא את נושאיו' בזמן שיהושע ובני ישראל עברו את הירדן בכניסתם לארץ. מסיבות הלכתיות נמנעו האדריכלים משחזור הכרובים שהיו מעל ארון הברית והסתפקו בסמל המייצג את כנפי הכרובים.

מנורת המשכן מיוצגת רק על הפרוכת שעל הארון.

מזבח הזהב
 
צורת העמוד של שליח הציבור דומה לצורת מזבח הזהב שעליו היו מקטירים במשכן את הקטורת. מכאן ניתן להפליג בדימוי שתפילת הציבור, היא כמו הקטורת על מזבח הזהב...

שולחן לחם הפנים
 
בימת בית הכנסת שעליה קוראים את התורה נעשתה בצורת שולחן לחם הפנים. ברגלי הבימה משולבות שתים עשרה מגירות הדומות למגירות של שתים עשרה כיכרות לחם הקודש.
הכיור
 
ליד דלת הכניסה לבית הכנסת מוצב כיור העשוי בתבנית כיור המשכן, וגם הוא משמש לטהרה – לפני ברכת כוהנים ניגשים הלויים והכוהנים לכיור, והלויים שופכים מים על ידיהם של הכוהנים ומטהרים אותם.
ה המונומנטאלי, הסימבולי והבולט ביותר בהתיישבות הישראלית ביהודה ושומרון. הוא משקף את תפיסת תושבי שילה שהם ממשיכים את היישוב הקדום וחוזרים אל מקום המשכן ובירת ישראל הראשונה.
תיהנו בביקורכם בשילה!
אם יש לכם שאלות בנוגע לשילה או אם אתם מחפשים מדריך לחצו כאן ליצירת קשר>>בניית אתרים ודפי עסקים ואוהדים לפייסבוק סטודיו לעיצוב גרפי , בניית אתרים ובניית דפים עסקיים ודפי אוהדים לפייסבוק - Dstudio